Mikrowyprawy w wielkim mieście

Od kilku tygodni planujemy jak spędzić urlop. Zupełnie nie kręcą nas wczasy all inclusive i wylegiwanie się na hotelowych leżakach. Nam w ogóle nie chce się wyjeżdżać na dłużej. Co wcale nie znaczy, że nie chcemy przeżyć przygody. Mamy czasem pomysły typu spacer plażą od Świnoujścia do Kołobrzegu, albo bawienie się w turystów w Szczecinie.
Z tym naszym podejściem czasem czujemy się jak kosmici, bo raczej nikt z rodziny ani znajomych takich urlopów nie preferuje. Odrobinę zrozumienia znajduję na blogach podróżniczych, ale dopiero przy książce Łukasza Długowskiego „Mikrowyprawy w wielkim mieście” poczułam, że to w 100 % jest mój klimat.

Sięgając po ten tytuł byłam przekonana, że przeczytam o tym, jak zwiedzać miasto. Ot, następny przewodnik napisany odrobinę innym językiem. I tu się zaskoczyłam. Ta książka to udane połączenie poradnika motywacyjnego, przewodnika po nieoczywistych atrakcjach turystycznych i literatury popularnonaukowej. 
Mikrowyprawy składają się z dwudziestu rozdziałów. W bardzo ciekawy sposób autor przeplata praktyczne porady, opisy wypraw i wywiady ze specjalistami. Niczego nie jest za mało, niczym też nie idzie się znudzić. 

A właściwie czym są te mikrowyprawy?

Sprawa jest prosta: jeśli masz ochotę na odskocznię od dnia codziennego i chcesz naładować baterie, to po prostu pakujesz plecak i wyruszasz. Łukasz udowadnia, że w okolicach największych polskich miast jest mnóstwo miejsc, w których można się poczuć jak w podróży życia. Czasem trzeba gdzieś podjechać pociągiem,a czasem można dopłynąć kajakiem. Ale całą wyprawę można zaliczyć w kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin. Praktycznie każdy (kto naprawdę chce!) może sobie na nie pozwolić. 
Przy każdej wyprawie podane jest dokładne miejsce, potrzebny czas i sprzęt, a także orientacyjny koszt i poziom trudności. Większość z nich jest naprawdę dostępna dla każdego i nawet z zerowym budżetem można przeżyć wyjątkową przygodę. Teoretycznie książka skupia się wokół największych miast (Kraków, Wrocław, Katowice, Łódź, Poznań, Warszawa, Trójmiasto), ale część z wypraw jest na tyle uniwersalna, że można je ogarnąć gdziekolwiek. 
Książkę naprawdę gorąco polecam. Podczas czytania Łukasz przegonił mojego podróżniczego lenia i myślę, że jeszcze w tym miesiącu zaliczę kilka mikrowypraw w okolicach Szczecina 😉 
A na koniec jedno z moich ulubionych miejsc w Szczecinie: Jezioro Szmaragdowe. Dom —> piętnaście minut spaceru na tramwaj —> 30 minut tramwajem —>  półgodzinki spacerku (można podjechać autobusem miejskim) i jestem.