Proszek Ajax – pogromca tłuszczu

Takie proszki kojarzyły mi się zawsze z zamierzchłymi czasami, bo od zawsze niezawodnym środkiem czyszczącym był CIF. Forma mleczka jest na pewno przyjemniejsza od proszku, więc nigdy nawet nie spoglądałam na dolne półki w markecie, gdzie takie mało popularne rzeczy stoją. Jakiś czas temu siostra, a potem mama coś mi wspomniały, że przypalone garniki najlepiej czyści się właśnie Ajaxem w proszku. Miałam wtedy tyle różnych detergentów, że się nie skusiłam 🙂 
Od jakiegoś czasu nie mogłam patrzeć na mój czajnik. Na moje nieszczęście kupiłam sobie to ustrojstwo do gotowania wody ze stali szlachetnej satynowej… czyli taki mat. I na tym macie osadza się cały tłuszcz z kuchni i inne paproszki. To wszystko ładnie się zapieka i niczym cholerstwa doczyścić nie mogłam. Nawet codzienne przecieranie nie pomagało;/
Czajnik czysty był dwa razy: przez tydzień po zakupie i w czasie pisania inżynierki. Wyżywałam swoją frustrację na tym biedaku. Wtedy pomagał właśnie CIF i szorowanie podczas gotowania się wody – czajnik musiał być gorący, żeby cokolwiek się dało odmyć. W efekcie miałam całe poparzone ręce, ale czajnik był czysty. Po obronieniu inżyniera próbowałam jeszcze kilka razy tej metody, ale nigdy nie byłam tak zdenerwowana, żeby wygrać z tym brudem. 
No i siostra znowu kazała mi kupić ten Ajax w proszku. Zastrzegłam, że ma mi oddać kasę, jak mi nie pomoże 😉  Ale pomógł, serio. Nie mówię, że się nie naszorowałam, ale w porównaniu do zwykłego mleczka to niebo a ziemia. Te mniejsze zabrudzenia znikały po kilku przetarciach. 
Oprócz czajnika jestem w trakcie czyszczenia naczyń żaroodpornych i też ładnie wszystko schodzi (no dobra, trzeba troszkę poszorować, nie ma jak na reklamach). A dodam, że to dość stare zabrudzenia. Okopcone od spodu garniki to dla niego żaden problem. 
Mam zamiar jeszcze spróbować powalczyć z piekarnikiem, ale to za jakiś czas. 
Dodam jeszcze, że nie ma co się obawiać porysowanych powierzchni. Proszek jest taki drobniutki, że to właściwie bardziej puder jest. O! I jeszcze zapach ma całkiem ładny. 
Opakowanie nie jest jakieś super poręczne, do zatrzasku się można doczepić, ale… wolę super jakości pordukt niż dizajnerskie opakowanie. I może dlatego właśnie taka niska cena: 4,69 zł/500g.
Jeśli macie problem z doczyszczeniem czegoś ze starego tłuszczu, to naprawdę polecam! W wymuskanych kuchniach też się pewnie przyda 🙂
A może macie dla mnie jakieś rady? Bo został mi właśnie ten piekarnik i naczynia żaroodporne… 😉