Miękkie batoniki owsiane z bananem

Próbuję sie ostatnio przekonać do płatków owsianych. Na początku były owsianki instant, ale jak dla mnie zdecydowanie za słodkie i co tu dużo gadać – ze zdrowym jedzeniem niewiele miały wspólnego. Kupiłam więc zwykłe płatki górskie – kilka razy próbowała klasycznej owsianki, ale zawsze wychodzi mi albo za rzadka albo za gęsta. Nie poddaję się – praktyka czyni mistrza! 
Ostatnio na jakimś blogu mignęły mi batoniki owsiane. Pamiętałam tylko, że w przepisie była szklanka płatków i banan. Resztę dobrałam na czuja. 
Co potrzebujemy?
Koniecznie:
  • szklanka płatków owsianych
  • banan
Opcjonalnie:
  • siemię lniane (łyżka)
  • miód (łyżka) 
  • figi
  • rodzynki
  • otręby (łyżka)
Oczywiście moża dodać też inne bakalie, orzechy, migdały, wiórki itp. – wszystko zależy od tego, co akurat mamy w szafkach. 
Cała filozofia polega na starkowaniu banana (ewentualnie rozgnieceniu widelcem) i zmieszaniu wszystkich składników. Banan sprawia, że całość jest ze sobą odpowiednio sklejona. Owsiankową masę wkładamy do keksówki, lekko ubijamy i wyrównujemy łyżka. 
Batona pieczemy przez ok. pół godziny w 180 stopniach. Gdy jest już gotowy widać lekkie zarumienienie płatków na wierzchu. Wtedy wyciągamy i zostawiamy do ostygnięcia. Można też wstawić do lodówki. 
Jak już ostygnie, możemy już ciachać na małe batoniki. Rozmiar oczywiście zależy od naszych upodobań 😉
Takie batoniki to idealna, zdrowa przekąska, którą warto mieć w torebce na wypadek jakby się zachciało czegoś słodkiego. W porównaniu do sklepowych odpowiedników są na pewno zdrowsze, nie ma w nich żadnej chemii. Cenowo też wychodzą o  wiele korzystniej 🙂 
To jak, skusiliście się?:)
PS Dla mnie osobiście były troszkę za słodkie, następnym razem dam pół łyżki miodu i zdecydowanie mniej figi 😉