LISTA ZAKUPÓW

Zanim wyjdziemy na zakupy warto jest zrobić listę zakupów. A jeszcze lepiej robić ją na bieżąco, gdy w domu się coś kończy: przyczepić na lodówkę notesik z długopisem (albo zwykła kartkę), a gdy wyrzucamy puste opakowanie wpisać na listę produkt.

Warto także przed wyjściem do sklepu przejrzeć gazetki w internecie (wiem, papierkowe są lepsze, ale środowisko też trzeba oszczędzać). Wpisujemy na listę tylko te rzeczy, które zwykle używamy, a jeśli cena jest dużo niższa niż normalnie możemy pozwolić sobie na zrobienie zapasów. Jeśli zwrócimy uwagę na produkt sporo obniżony to zadajmy sobie pytanie: czy naprawdę tego potrzebuję i ewentualnie do czego tego użyję.

Przykład głupoty: kupiłam mleczko kokosowe oraz kiełki mung… nie mam zielonego pojęcia co z nimi zrobić, a większość przepisów w internecie wymaga dokupienia jeszcze kilku rzeczy wcale nie tanich. Pewnie, że kiełki mogę wrzucić do sałatki, ale wtedy raczej nie docenię ich smaku, gdzieś tam zginą. A wykwintne danie, które w sumie wyjdzie drogie może mi nie wyjść zupełnie. Uważam, że eksperymentów np. z kuchnią chińską lepiej spróbować w restauracji, a jeśli mi posmakuje to wtedy kombinować we własnej kuchni.

Jeśli mamy już listę warto zostawić w niej puste miejsce na małą zachciankę. Jedna mała rzecz w czasie tygodniowych zakupów portfela nie uszczupli, ale samopoczucie poprawi.

Będąc już w sklepie trzymajmy się ściśle listy – jeśli wcześniej przejrzeliśmy gazetki żadna mega promocja nie powinna robić już na nas wrażenia:) Przecież w domu już sobie to krótko przemyśliliśmy (hihih), okazało się zbędne więc spokojnie idziemy zgodnie z listą.

Dlaczego warto robić zakupy z listą?
– oszczędność czasu
– oszczędność pieniędzy
– uodparniamy się na chwyty marketingowe
– oszczędzamy miejsce w domu nie kupując niepotrzebnych rzeczy